Strona archiwalna

Nawigacja

  • Obchody 77 rocznicy pacyfikacji Kajetanowic

      6 września 2016 roku delegacja naszego gimnazjum na czele z panią dyrektor i pocztem sztandarowym  uczestniczyła w obchodach77 rocznicy pacyfikacji wsi Kajetanowic i Piaski w czasie II wojny światowej.  W ramach uroczystości zgromadzeni mieszkańcy  oraz  przybyłe delegacje władz samorządowych gmin Gidle i Kłomnice oraz  szkół i przedszkoli z wyżej wymienionych gmin  wzięły udział we Mszy Świętej odprawionej w intencji ofiar.  Po mszy zebrane delegacje oddały cześć pomordowanym  składając  kwiaty pod zbiorową mogiłą natomiast okolicznościowe przemówienie wygłosił Wójt Gminy Gidle p. Janusz Pachulski.

  • Narodowe czytanie "Quo vadis"

     Po raz kolejny uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji Narodowego Czytania, której celem jest promowanie czytelnictwa. Tym razem  odczytywane były fragmenty powieści Henryka Sienkiewicza pt.”Quo vadis”. Wybrane teksty dotyczyły historii miłosnej Ligii
    i Marka Winicjusza.

    Impreza odbyła się w sobotę 3 września 2016r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Gidlach, a jej lokalnym organizatorem była Gminna Biblioteka Publiczna. 

    Gimnazjum reprezentowali uczniowie klas II i III: Damian Załóg, Patrycja Przybylska, Martyna Sambor, Emila Tutaj, Dawid Góra, Klaudia Witkowska, Paulina Mikicka, Weronika Tutaj, Maria Markiewicz. 

    Wszyscy uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz mogli sobie przystawić w książce lub zeszycie okolicznościową pieczątkę.

  • Rozpoczęcie roku szkolnego 2016/17

    Rozpoczęcie roku szkolnego 2016/17

     We czwartek  1 września uczniowie gimnazjum uroczyście rozpoczęli bieżący rok szkolny mszą świętą w kościółku pw. Marii Magdaleny  w Gidlach. Następnie uczestnicy mszy udali się do szkoły na dalsze uroczystości w trakcie których pani Dyrektor powitała po wakacjach wszystkich zgromadzonych nauczycieli i uczniów, szczególnie pierwszoklasistów.
    Po czym  krótką oprawą słowno-muzyczną w wykonaniu uczennic Joanny Ślęzak oraz Marysi Markiewicz  upamiętniono  77 rocznicę wybuchu II wojny światowej. Następnie pani Dyrektor przekazała  informacje dotyczące organizacji bieżącego roku szkolnego. Po części oficjalnej  uczniowie przenieśli się do wyznaczonych klasopracowni na spotkania organizacyjne ze swoimi nauczycielami wychowawcami. 
    Życzymy wszystkim samych sukcesów w bieżącym roku szkolnym !

  • Zakończenie roku szkolnego 2015/16

    Zakończenie roku szkolnego 2015/16

    W piatek 24 czerwca 2016 r. uczniowie gimnazjum uroczyście zakończyli bieżący rok szkolny. Tradycyjnie już rozpoczęliśmy od mszy świętej w modrzewiowym kościółku w Gidlach. Młodzież, pani Dyrektor oraz nauczyciele dziękowali za miniony rok szkolny. Następnie wszyscy udali się do szkoły na dalsze uroczystości.

    Trzydzieścioro uczniów klasy trzeciej pojawiło się po raz ostatni w strojach galowych, by pożegnać swoich młodszych kolegów i nauczycieli. Przed otrzymaniem dyplomu absolwenta złożyli uroczyste ślubowanie na sztandar szkoły. Były nagrody dla wyróżniających się w różnych dziedzinach, gratulacje dla rodziców, a przede wszystkim dużo wzruszeń. Wychowawczyni pani Marzanna Tarnowska wręczyła swoim uczniom świadectwa ukończenia szkoły. Młodzież pożegnała się z nauczycielami oraz kolegami z młodszych klas częścią artystyczną, której motywem przewodnim była podróż Małego Księcia.

    Nastąpiła zmiana pocztu sztandarowego. Uczniów klasy III zastąpili: Wojciech Całus, Aneta Tarnowska oraz Paulina Mikicka z klas II.

    Ze szkołą na dwa wakacyjne miesiące pożegnali się uczniowie klas II i I.

    Wszystkim życzymy udanych wakacji!

     

  • Sztuka świata

    Sztuka świata

    W ramach projektu "Sztuka świata" uczniowie z zajęć artystycznych z plastyki uczestniczyli w spotkaniu z dominikaninem ojcem Julianem Różyckim, który opowiedział młodziezy o swoim 27-letnim pobycie w Japonii. Przybliżył słuchaczom kulturę, sztukę i obyczaje tego egzotycznego kraju.

  • Konkurs geograficzny

    Konkurs geograficzny

    W  dniu 8 czerwca 2016 r. uczennica Anna Pietras zdobyła wyróżnienie w  I Powiatowym Konkursie Geograficzno-Kartograficznym „Podróże palcem po mapie” zorganizowanym przez Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Radomsku.

     

  • Wycieczka klasy III do Giżycka

    Wycieczka klasy III do Giżycka

             Uczniowie klasy III w dniach 16 – 19 maja 2016 roku przebywali na Zielonej Szkole. Miejscem docelowym był COS – Ośrodek Przygotowań  Olimpijskich w Giżycku. Teren, na którym znajduje się ośrodek, przylega z jednej strony bezpośrednio do brzegów jeziora Kisajno, a z pozostałych otacza go las. Ogółem ośrodek położony jest na 26 ha ogrodzonego terenu.

    Pierwszego dnia pobytu uczniowie mieli możliwość skorzystania z hali sportowej. Pod kierunkiem instruktora wspinali się po ściance wspinaczkowej, rozgrywali mecze siatkówki oraz piłki nożnej. W hali sportowej nasi chłopcy wzmacniali również swoje mięśnie na siłowni. Atrakcją było obserwowanie  treningu polskiej kadry olimpijskiej zapaśników i ciężarowców (a szczególnie wspólne dzielenie  z nimi szatni przed treningiem na siłowni).

    Dużo wrażeń dostarczył  młodzieży rejs statkiem po mazurskich jeziorach, min. Niegocin, Kisajno, podczas którego można było podziwiać  liczne kormorany.

    Lekcję historii gimnazjaliści odbyli w pobliskiej Twierdzy Boyen. Doskonale zachowane fortyfikacje wojskowe w połączeniu z ciekawie opowiedzianą przez przewodnika historią obrony mazurskich ziem zapiszą się głęboko w naszych umysłach.  

    Wiele informacji i ciekawostek młodzież zebrała w Muzeum Indiańskim w Spytkowie,  miejscu, w którym została odtworzona wioska indiańska. Tu  również próbowaliśmy swych sił w strzelaniu z łuku oraz rzucaniu dzidą. W kategorii chłopców zwycięzcą w rzucie dzidą został Wiktor Woldan, a z dziewcząt - Katarzyna Hasikowska.

    Pogoda w tym dniu była słoneczna, toteż mogliśmy podziwiać piękne okolice Mazur. Zwieńczeniem wyjazdu było zwiedzanie Giżycka. Spacer przepiękną promenadą nad jeziorem Niegocin, lody w kawiarni przy moście obrotowym – jedynym takim w Europie -  na długo zostaną w naszej pamięci.

    Wspaniałym relaksem był wyjazd do Parku Wodnego w Wilkasach oraz wieczorne ognisko.

    Czwartego dnia po śniadaniu i ostatnim spacerze brzegiem jeziora wyruszyliśmy w drogę powrotną, którą umilała nam wesoła atmosfera panująca w autobusie. Cztery dni spędzone na Mazurach minęły bardzo szybko.  Na pewno utkwią nam w pamięci na długie lata i pozostaną pięknymi wspomnieniami.

    Organizatorem wyjazdu do COS – u w Giżycku była wychowawczyni klasy III pani Marzanna Tarnowska oraz pani Barbara Ślęzak.

     

  • Rok Henryka Sienkiewicza

    Rok Henryka Sienkiewicza

    Z tej okazji uczniowie pod kierunkiem mgr Ewy Mariankowskiej wydali „Gimpress” – gazetkę szkolną.

    Można w niej znaleźć kalendarium i ciekawostki z życia Henryka Sienkiewicza oraz liczne ilustracje przedstawiające miejsca związane z wybitnym polskim powieściopisarzem. Poza tym biuletyn wyjaśnia dlaczego rok 2016 został ogłoszony Rokiem Sienkiewicza. Atrakcją gazetki jest krzyżówka z hasłem. Wycięte kupony brały udział w losowaniu nagród.

    Innym sposobem uczczenia Roku Sienkiewiczowskiego był Turniej Wiedzy o H. Sienkiewiczu.

    TURNIEJ WIEDZY O ŻYCIU I TWÓRCZOŚCI HENRYKA SIENKIEWICZA

    19 czerwca odbył się Turniej wiedzy o Henryku Sienkiewiczu, który składał się z trzech konkursów: pięknego czytania, plastycznego i wiedzowego.

    W konkursie na najlepiej przeczytany fragment utworów powieściopisarza brali również udział uczniowie z gimnazjum w Pławnie.

    I miejsce zajęła Maria Markiewicz kl. II a i Michał Kulka. (ZSG Pławno)

    II miejsce – Damian Załóg kl. I a i Agnieszka Kanafa (ZSG Pławno)

    III miejsce Patrycja Przybylska kl. I a.

    W konkursie wzięło udział 15 uczniów.

    Zadaniem uczniów w konkursie plastycznym było wykonanie znaczka inspirowanego życiem i twórczością wybitnego Polaka. W konkursie wyróżniły się uczennice:  Ewa Barańska, Weronika Tutaj, Monika Szymala, Olga Terka, Ada Barska.

    Do konkursu wiedzowego przystąpiło 10 uczniów. Maksymalnie można było uzyskać 60 pkt.

    I miejsce zajęła uczennica kl. I a –Martyna Sambor, uzyskując 54,5 pkt

    II miejsce – Malwina Bus kl. I b – 49,5 pkt

    III miejsce – Iza Romańczyk kl. I b 47,5 pkt.

    Uczennice wykazały się dobrą znajomością biografii naszego noblisty.

    Wszyscy uczniowie biorący udział w  turnieju otrzymali nagrody główne, upominki, dyplomy oraz oceny z przedmiotu.

    Organizatorem turnieju była p. Ewa Mariankowska, a sponsorem nagród p. Jolanta Załóg.

  • Dzień Sportu Szkolnego

    03 czerwca 2016r. odbył się Dzień Sportu Szkolnego.

    Mistrzem Sportu Szkolnego wśród dziewcząt została Katarzyna Hasikowska  kl.III,                
    I Wicemistrzem- Katarzyna Gonera  kl.III,
    II Wicemistrzem Barańska Ewa kl. IIB        

    Mistrzem Sportu Szkolnego wśród chłopców został  Całus Wojciech kl. IIB,
    I Wicemistrzem- Makówka Michał kl. IIIA,
    II Wicemistrzem- Sprawka Kacper  kl. IIB

     

    Zostały pobite dwa rekordy szkoły :

    - w rzucie piłką lekarską dziewcząt nowy rekord szkoły wynosi 12m 80cm i należy do Ewy Barańskiej z klasy IIB,
    - w biegu na 60m chłopców  nowy rekord 7,48s ustalił uczeń klasy IIB Damian Machnik.

     

    Wyniki poszczególnych konkurencji:

    Bieg 600m (dziewczęta)

    I miejsce- Hasikowska  Katarzyna

    II miejsce- Mikicka Paulina

    III miejsce- Terka Olga

     

    Bieg 1000m (chłopcy)

    I miejsce- Sprawka Kacper

    II miejsce- Balcarczyk Hubert

    III miejsce- Woldan Wiktor

     

    Skok wzwyż (dziewczęta)

    I miejsce- Gonera Katarzyna

    II miejsce- Hasikowska Katarzyna

    III miejsce- Truchta Natalia

     

    Skok wzwyż (chłopcy)

    I miejsce- Makówka Michał

    II miejsce- Całus Wojciech

    III miejsce- Borowik Mikołaj

     

    Skok w dal (dziewczęta)

    I miejsce- Skrzypczyńska Marta

    II miejsce- Hasikowska Katarzyna

    III miejsce- Barańska Ewa

     

    Skok w dal (chłopcy)

    I miejsce- Całus Wojciech

    II miejsce- Makówka Michał

    III miejsce- Jezuita Piotr

    Bieg 60m (dziewczęta)

    I miejsce- Sadkowska  Żaneta

    II miejsce- Truchta Natalia

    III miejsce- Hasikowska Katarzyna

     

    Bieg 60m (chłopcy)

    I miejsce- Machnik Damian

    II miejsce- Całus Wojciech

    III miejsce- Kramek Dawid

     

    Rzut piłka lekarską (dziewczęta)

    I miejsce- Ewa Barańska

    II miejsce- Gonera Katarzyna

    III miejsce- Sadkowska Żaneta

     

    Rzut piłka lekarską (chłopcy)

    I miejsce- Rozpędek Filip

    II miejsce- Całus Wojciech

    III miejsce- Makówka Michał

     

  • Turniej czytelniczy

    W czwartek 2 czerwca odbył się w naszej szkole I Turniej Czytelniczy. Przyświecały mu następujące cele:

    • Popularyzacja czytelnictwa wśród młodzieży.
    • Promowanie autorów literatury polskiej.
    • Doskonalenie techniki czytania oraz rozwój wyobraźni.
    • Wspieranie czytelniczych zainteresowań młodzieży gimnazjalnej.
    • Kształcenie umiejętności współpracy w grupie.

     

    Tematem przewodnim turnieju były powieści młodzieżowe. Zadania dotyczyły znajomości następujących utworów: „Kwiat kalafiora” Małgorzaty Musierowicz, „Paulina w orbicie kotów” Marty Fox,  „Emilia z kwiatem lilii leśnej” Ewy Nowackiej oraz „Pamiętnik narkomanki” Barbary Rosiek, a także znajomości biografii autorek tych książek.

    Do konkursu przystąpiły czteroosobowe zespoły z każdej klasy. Uczniowie wykazali się dobrą znajomością lektur, współpracowali w grupach, a przy tym dobrze się bawili. Po jego zakończeniu zgodnie przyznali, że taka forma konkursu im się podobała i w przyszłym roku chętnie wezmą udział w podobnym przedsięwzięciu.

    Gościem naszego turnieju była Kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Gidlach pani Jolanta Komorowska. Pani Kierownik przedstawiła ofertę swojej placówki, zachęciła do korzystania z jej zbiorów, opowiedziała o popularnych autorach powieści dla młodzieży oraz zaprezentowała przykładowe książki z tego gatunku.

    Zmagania uczestników turnieju oceniało jury w składzie: pani Dyrektor Katarzyna Chmielarz, pani Jolanta Komorowska, pani Edyta Śliwakowska, pani Anna Dąbrowska oraz pani Teresa Przygodzińska.

    Wyniki rywalizacji:

    I miejsce – zespół z klasy II a w składzie: Weronika Tutaj, Klaudia Witkowska, Joanna Ślęzak i Paulina Mikicka – 132 punkty;

    II miejsce – zespół z klasy II b w składzie: Ewa Barańska, Natalia Truchta, Natalia Badylak, Aneta Tarnowska – 123 punkty;

    III miejsce – zespół z klasy III w składzie: Martyna Grządziel, Magdalena Szewczyk, Żaneta Sadkowska, Adrianna Barska – 75 punktów;

    IV miejsce – klasa I a

    V miejsce – klasa I b

    Uczestnicy turnieju otrzymali pamiątkowe dyplomy, a członkowie zwycięskiego zespołu - książki dla młodzieży.

    Organizatorem turnieju była pani T. Przygodzińska.

  • Wycieczka edukacyjna do Łodzi

    Wycieczka edukacyjna do Łodzi

    W piątek – 20 maja – uczniowie klas II i kilka osób z klas I i III wybrali się na wycieczkę do Łodzi. Naszymi opiekunami byli; p. M. Woldan, p.  E. Śliwakowska, p.  A. Gajzler i p. E. Warzybok.

    Nasze zwiedzanie miasta wojewódzkiego rozpoczęliśmy od wizyty w planetarium.

    Planetarium EC1 Łódź jest najnowocześniejsze w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. Pod kopułą o średnicy 18 m znajduje się ekran sferyczny o średnicy 14 metrów, zaawansowany system projekcyjny o rozdzielczości 8K oraz 110 wygodnych foteli. Obejrzeliśmy tam dwa seanse. Pierwszy, i chyba najciekawszy to DOBÓR NATURALNY.  
    Szukaliśmy odpowiedzi na pytanie: Co sprawia, że powstają nowe gatunki roślin i zwierząt? Narratorem był sam Karol Darwin, zabierając nas ze sobą w podróż dookoła świata,  opowiadał  o tym, jak odwiedzając Galapagos, doszedł do teorii doboru naturalnego, Projekcję poprzedził  krótki opis zjawisk astronomicznych zachodzących aktualnie na niebie.

    Pokaz realizował również elementy podstawy programowej dla uczniów gimnazjów.

    Drugi pokaz dotyczył GWIAZDOZBIORU WIOSENNEGO NIEBA .

    W trakcie pokazu omawiane były gwiazdozbiory widoczne wiosną po zachodzie Słońca: Orion, Byk, Wielki i Mały Pies, Bliźnięta. Oprócz obiektów widocznych gołym okiem pokazane są mgławice, gromady gwiazd, galaktyki.

    Filmy były bardzo ciekawe i interesujące. Dzięki nim mogliśmy poszerzyć wiadomości z biologii, fizyki i geografii.

    Następnym punktem wycieczki było Muzeum Kinematografii.

    Muzeum Kinematografii w Łodzi jest jedynym w Polsce, chroniącym zabytki z dziedziny techniki, sztuki i kultury filmowej. W muzeum tym mogliśmy obejrzeć niezwykle atrakcyjne zbiory (ponad 50.000 eksponatów). Były wśród nich unikatowe urządzenia z epoki poprzedzającej film – latarnie magiczne z przełomu wieków, mutoskop, czy budzący zachwyty zwiedzających fotoplastikon pochodzący z pracowni wynalazcy tego urządzenia, Augusta Fuhrmana – prawdziwy unikat, jeden z czterech na świecie tego rodzaju zachowany egzemplarz.

    Nasza uwagę przykuł też imponujący zbiór aparatów fotograficznych i kamer filmowych, a także bogata kolekcja różnorodnych projektorów filmowych ilustrujących kolejne etapy rozwoju techniki filmowej od początków kina po dzień dzisiejszy.

    W zbiorach muzeum jest  także kilkanaście tysięcy polskich i zagranicznych plakatów filmowych, fotosy, bogaty zbiór scenariuszy (w różnych wersjach językowych) i scenopisów. Także projekty scenograficzne do filmów fabularnych i animowanych.  

    Dowiedzieliśmy się jak powstawały pierwsze filmy. Dla nas najciekawsza była jednak sala z bohaterami bajek. Mieliśmy okazję „pomieszkać” w budzie Reksia, domku Misia Uszatka, spotkać króla Kraka, Plastusia, Bolka i Lolka i innych naszych, ulubionych bohaterów.

    Spędziliśmy tam bardzo miłe chwile, śmiechu było co niemiara, czas minął bardzo szybko, a przewodnik musiał  nam przypominać o upływającym czasie.

    Ostatnim celem wypadu do Łodzi była Manufaktura i Arena Laser Games – czyli to na co czekaliśmy najbardziej.  Odbyła się tam prawdziwa wojna na lasery.

    Każdy z nas ubrany był w specjalną kamizelkę, wyposażoną w sensory, które reagują na strzał – wiązkę laserową. Poruszając się po labiryncie pełnym niespodzianek i pułapek, gracz, wyposażony w niezbędny sprzęt, może operować w zespole. Celem jego misji jest zdobycie maksymalnej ilości punktów.
    Miejscem pojedynków była Arena - plac w formie labiryntu przesiąknięty gęstą mgłą. Atmosferę niesamowitości wzmagają dodatkowe efekty specjalne, świetlne oraz ostra muzyka.
    Indywidualni zawodnicy zdobywają punkty przez celne trafienie w przeciwników. Ilość zdobytych punktów decyduje o wygranej (gracza bądź drużyny)..
    W galerii mieliśmy tez czas dla siebie, można było się posilić i zrobić ewentualnie małe zakupy lub pobyć z kolegami. 

    Wycieczka  była bardzo interesująca, sprzyjała nam tez pogoda -  piękny,  słoneczny dzień’ humory wszystkim dopisywały i panowała miła atmosfera. 

    Oprócz rozrywki nasz wyjazd miał charakter dydaktyczny. Była to prawdziwa lekcja – skarbnica wiedzy. Warto wybrać się na taka wycieczkę.

  • Turniiej BRD

    W dniu 22 kwietnia w Zespole Szkolno-Gimnazjalnym w Gomunicach odbyły się zawody powiatowe z zakresu Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.  W turnieju wzięło udział osiem zespołów z powiatu radomszczańskiego.
    W zawodach tych po wcześniejszym wygraniu eliminacji szkolnych  PG Gidle reprezentowała drużyna w składzie: Balcarczyk Hubert, Kluziński Eryk, Romańczyk Izabela.
    Eliminacje powiatowe składały się dwóch części, teoretycznej i praktycznej. Pierwsza polegała na rozwiązaniu testu jednokrotnego wyboru z zakresu przepisów  ruchu drogowego, część druga - praktyczna, składała się z trzech prób. Pierwsza polegała na pokonaniu rowerem trudnego toru przeszkód. Druga, to przejazd po przygotowanym miasteczku ruchu drogowego zgodnie z przepisami  tegoż ruchu. Trzecia próba polegała na  udzieleniu pierwszej pomocy w praktyce po wylosowaniu wybranego przypadku. Niestety, nasza drużyna wykazała się słabą znajomością  przepisów ruchu drogowego. W połączeniu ze stresem dużą trudność sprawił również  tor przeszkód, w którym nasi reprezentanci uzyskali dużo punktów ujemnych. Najlepiej wypadli w udzielaniu pierwszej pomocy oraz przejeździe po miasteczku ruchu drogowego. Niestety i w tych konkurencjach nie ustrzegli się od błędów. Wszystko to sprawiło, że nasi reprezentanci zajęli ostatnie miejsce w turnieju.  

  • Co się wydarzyło podczas Tygodnia Zdrowia?

    Co się wydarzyło podczas Tygodnia Zdrowia?

            W ramach Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego „Trzymaj formę" współorganizowanego przez Główny Inspektorat Sanitarny oraz Polską Federację Producentów Żywności Związek Pracodawców zrealizowaliśmy szereg działań o charakterze profilaktycznym.

    Były to spotkania, warsztaty, prelekcje z osobami i instytucjami wspierającymi działalność profilaktyczną szkoły.

    Podczas realizacji współpracowaliśmy m.in. z:

    - szkołami podstawowymi, gimnazjum w Pławnie

    - przedszkolami,

    - Samorządem Uczniowskim,

    - Samodzielnym Publicznym  Zakładem Opieki Zdrowotnej

    - Gminnym Centrum Informacji

    - Stowarzyszeniem Centrum Pomocy Panaceum

    - Radomszczańskim Klubem Amazonek

    - Zespołem Ratownictwa Medycznego

    - dietetykami

    - salonem kosmetycznym Barwy Urody

    - psychologiem.

     

    W tym roku szkolnym szczególną uwagą objęliśmy działania związane z racjonalnym odżywianiem oraz aktywnością fizyczną. 

    Do najważniejszych zadań związanych z racjonalnym odżywianiem  należą:

    • Wydanie gazetki „Moda na Zdrowie”. Uczniowie klas II uczestniczący w projekcie przygotowali kolejny numer gazetki „Moda na zdrowie”. Poświęcony był on głównieodżywianiu po okresie zimowym. Jego specjalnym dodatkiem był numer zawierający przepisy na zdrowe, bardzo smaczne sałatki wiosenne. Zostały one wypróbowane przez naszych uczniów w ramach zajęć technicznych. (w załączeniu)
    • Uczniowie klasy III przygotowywali smaczne, kolorowe, a do tego bardzo zdrowe sałatki oraz kanapki. Podczas przygotowywania sałatek wykorzystane zostały przepisy wypróbowane i polecane przez rodziców, zebrane w numerze specjalnym gazetki „Moda na zdrowie”. Do sporządzenia sałatek i kanapek uczniowie używali zdrowych, wiosennych produktów, dzięki temu przyrządzone „cuda” bardzo wszystkim smakowały i z pewnością przepisy zostaną wykorzystane w domach naszych uczniów, a także rodziców i nauczycieli.
    • Na zajęciach technicznych uczniowie wykonywali albumy na temat racjonalnego odżywiania oraz plakaty z piramidą zdrowia. Przygotowując te prace, uczniowie musieli przyswoić sobie wiadomości dotyczące zbilansowanej diety, wskazanej dla ich wieku, obliczania BMI. Albumy wzbogacone zostałyo propozycje dań na cały dzień dla gimnazjalistów. Zawierały wyliczone ilości kalorii w poszczególnych daniach.
    • Gimnazjaliści uczestniczyli w spotkaniu z dietetykiem – p. Kariną Skóra i p. Iwoną Góra. Celem zajęć była profilaktyka i walkaz otyłością. W trakcie zajęć pani dietetyk zwróciła szczególną uwagę na rolę, jaką odgrywa racjonalne żywienie oraz wpływ niewłaściwego odżywiania na  występowanie nadwagi i często otyłości wśród dzieci i młodzieży. Dzięki tym zajęciom gimnazjaliści mają świadomość błędów żywieniowych najczęściej popełnianych przez młodzież. Omówione zostały zagadnienia dotyczące zasad racjonalnego żywienia  młodzieży. Pani dietetyk podkreśliła istotną rolę wyboru właściwych niskoenergetycznych produktów i potraw w codziennym żywieniu w zapobieganiu otyłości Uczniowie dowiedzieli się jakie są przyczyny powstawania otyłości oraz sposoby jej zapobiegania. Poznali zasadę obliczania BMI i interpretowania uzyskanych wskaźników. Omówione zostały produkty będące przyczyną otyłości: „nowa piramida żywienia, informacje na temat zdrowych produktów, witamin, a także jak czytać etykiety produktów.
    • W każdej klasopracowni oraz na korytarzu szkolnym wykonane zostały gazetki,  których tematem był zdrowy styl życia. Znalazły się w nich piramidy żywienia, dekalogi zdrowego stylu życia, informacje o witaminach, itp.

     

    W działalność profilaktyczną zaangażował się też Samorząd Uczniowski, m.in. przygotowując kawiarenkę ze zdrową żywnością, ćwiczenia fitness na przerwie.

    • Podczas przerw działa w szkole kawiarenka ze zdrową żywnością. Na stoisku można nabyć soki owocowe, niegazowaną wodę mineralną, owoce, jogurty owocowe, samodzielnie przygotowane sałatki wiosenne i owocowe oraz dwa rodzaje zdrowych kanapek. Składały się one z ciemnego pieczywa , sałaty, szynki drobiowej, pomidora, ogórka, rzodkiewki, jajek na twardo, szczypiorku. Druga wersja kanapek była wegetariańska – szynka zastąpiona została żółtym serem. Wszystkie te pyszności zachęcały do spożywania zdrowej żywności, a tym samym do zmiany swojego stylu odżywiania.
    • Podczas przerwy obiadowej wszyscy uczniowie naszej szkoły mogli wziąć udział w ćwiczeniach fitness. Celem zajęć było:
    • poznanie podstawowych kroków w fitnessie
    • wzmacnianie mięśni brzucha, ud i pośladków
    • nauka prostego układu choreograficznego
    • współdziałanie w grupie
    • pożyteczne spędzie wolnego czasu podczas przerwy.            

     

    Dużym zainteresowaniem ze strony uczniów cieszyły się działania promujące aktywność fizyczną. Do najważniejszych z nich należą:

     

    • W ramach fakultetu sportowo – rekreacyjnego realizowane są zajęcia w terenie. Uczennice klasy IIab uczestniczą w ćwiczeniach korekcyjnych, rytmiczno – muzycznych, rekreacyjnych i nordic walking. Duża popularnością cieszyła się szczególnie ostatnia forma ruchowa.

     

    Celem tych ćwiczeń było:

    • wdrażanie do aktywności fizycznej w każdym okresie życia
    • popularyzowanie zdrowego stylu życia
    • zwiększanie ilości wysiłku fizycznego
    • aktywne spędzanie wolnego czasu na świeżym powietrzu.

    Zajęcia te cieszą się dużym zainteresowaniem w szczególności wśród dziewcząt. Piękne tereny leśne, otaczające nasza szkołę, sprzyjają aktywnemu wypoczynkowi i uprawianiu nordic walking.

    • Odbył się też towarzyski mecz w piłkę siatkową z zawodniczkami z PG Żytno.

               

    Celem spotkania było:

    • promocja aktywnego sposobu spędzania czasu wolnego
    • popularyzacja zdrowego stylu życia
    • stworzenie warunków do rozwijania zainteresowań i uzdolnień sportowych
    • popularyzacja gry w piłkę siatkową
    • poznanie swoich mocnych i słabych strony z zakresu umiejętności technicznych i taktycznych
    • integracja międzyszkolna uczniów
    • zasady sportowego zachowania się i kultury kibica.

     

    • W ramach fakultetu z wychowania fizycznego na zajęciach muzyczno - tanecznych uczennice klasy Iab tańczyły taniec "belgijski" oraz tworzyły układ ćwiczeń (improwizacje ruchowe) - aerobik.

               

    Celem zajęć było:

    • kształtowanie i wdrażanie do aktywności fizycznej w różnych okresach życia
    • wpływ aktywności na zdrowie człowieka
    • pogłębienie wiadomości dotyczących ruchu fitness, aerobiku, a także wpływu regularnie podejmowanej aktywności ruchowej na organizm.

     

    • W ramach Tygodnia Zdrowia na zajęciach wychowania fizycznego oraz fakultetów zgodnie z założeniami podstawy programowej odbyły się zajęcia mające na celu nie tylko działania zmierzające do poprawy sprawności fizycznej, ale również wdrażania wiedzyupowszechniającej zdrowytryb życia. Ich celem było też wypracowanie nawyku uprawiania różnych form rekreacji ruchowej i sportu w czasie wolnym także w przyszłym,dorosłym życiu po zakończeniu edukacji szkolnej.
    • W celu popularyzacji sportów zespołowych oraz zachowań fair play zorganizowane zostały zawody międzyklasowe w piłkę koszykową dla uczniów i uczennic naszego gimnazjum.
    • Kolejnym sposobem popularyzacji sportów zespołowych w naszej szkole było zgłoszenie i wzięcie udziału chłopców w ogólnopolskim turnieju piłkarskim CocaColaCup 2016. Niestety naszym reprezentantom nie udało się zakwalifikować do kolejnej rundy rozgrywek. Porażka ta zmotywowała chłopców do wytężonej pracy, by móc zrewanżować się rówieśnikom z innych szkół w kwietniowych gminnych i powiatowych rozgrywkach piłkarskich gimnazjalistów.
    • Innym ciekawym sposobem realizacji w/w założeń były zajęcia z chłopcami klasy II w ramach fakultetów rekreacyjnych na gminnej siłowni zewnętrznej (outdoor), która została wybudowana w ramach projektu gminnego pod nazwą Fit jest git. Składa się ona z pięciu urządzeń takich jak: narty biegówki (podwójne stanowiska), jeździec konny (podwójne stanowiska), orbiterekeliptyczny (podwójne stanowiska), wioślarz i motylek (pojedyncze stanowiska).W sumie jednocześnie na siłowni zewnętrznej może ćwiczyć 8 osób.

    Podsumowując na pewno w miarę sprzyjających warunków pogodowych jeszcze nieraz będziemy korzystać z możliwości, jakie daje siłownia zewnętrzna na świeżym powietrzu.

     

    Oprócz działań propagujących zdrowe odżywianie i aktyny tryb życia zorganizowaliśmy szereg form o charakterze profilaktycznym. Do najciekawszych należą:

    • Spotkania, warsztaty profilaktyczne;
    • Uczniowie klas I uczestniczyli w spotkaniu z zakresu profilaktyki uzależnień prowadzonym przez pracowników Stowarzyszenia Centrum Pomocy PANACEUM w Radomsku oraz Stowarzyszenia LABOR z Brodni.

    Celem warsztatów była profilaktyka uzależnień. Spotkanie miało uświadomić zagrożenia związane z używaniem alkoholu, narkotyków i dopalaczy dla zdrowia i życia. Prowadzący uświadamiali uczniom skutki zarówno w sferze psychicznej, emocjonalnej i osobowościowej oraz w sferze organicznej – nieodwracalnych zmian w organizmie szczególnie w mózgu i układzie nerwowym. Prowadzący skupili się na problemie sięgania przez młodzież po środki psychoaktywne oraz konsekwencji podejmowanych przez nich wyborów. Starali się uświadomić gimnazjalistom skutki sięgania po środki psychoaktywne w okresie wkraczania w dorosłość oraz mechanizm uzależniania u osób, które nie osiągnęły dojrzałości psychicznej. Konsekwencje takich zachowań poparte były przykładami z życia prowadzących i ich podopiecznych. Zajęcia zaplanowane zostały w ten sposób, aby uczniowie mogli bez skrępowania prowadzić dyskusję i zadawać nurtujące ich pytania dotyczące tematyki uzależnień. Zajęcia podniosły świadomość młodzieży dotyczącą szkodliwości używek oraz ich wpływu na człowieka (uzależnienie fizyczne, psychiczne i społeczne). Prowadzący podkreślili, że życie to najcenniejszy dar, jaki ma człowiek a można je stracić przez jedną nieprzemyślaną decyzję. Nasi goście opowiedzieli również o ośrodkach pomocy działających w okolicy, do których trafiają podopieczni uzależnieni od alkoholu, deklarujący chęć zaprzestania picia i odbycia terapii. Warsztaty prowadzone były w sposób przystępny dla młodych ludzi co przyczyniło się do dużego zainteresowania i zaangażowania ze strony młodzieży. 
     

    • W trosce o stan uzębienia gimnazjalistów, uczniowie klas I poddani zostali profilaktycznemu badaniu stanu uzębienia. Lekarz stomatolog dokonał kompleksowego przeglądu jamy ustnej, sprawdził stan zdrowia zębów i dziąseł, przeprowadził ogólny wywiad medyczny, a w razie potrzeby proponował leczenie dopasowane do potrzeb konkretnego pacjenta. Dzięki naszym działaniom profilaktycznym uczniowie wiedzą, jak ważne jest dbanie o zęby i dziąsła. Rozumieją znaczenie higieny dla funkcjonowania organizmu oraz, że prawidłowa pielęgnacja, przestrzeganie zasad higieny i wykształcanie dobrych nawyków oraz regularne przeglądy stomatologiczne, zapewnią im zdrowy i piękny uśmiech na długie lata.

     

    • Pielęgniarka szkolna – Pani Agata Bilicz dla chłopców z klas I przeprowadziła zajęcia profilaktyczne.Wprowadzeniem do zajęć była dyskusja na temat zmian, które zachodzą w organizmie nastolatka. Podczas zajęć chłopcy dowiedzieli się, jak prawidłowo dbać o higienę w okresie dojrzewania: jak radzić sobie z przetłuszczającymi się włosami, poceniem się i nieprzyjemnym zapachem, problemami ze skórą twarzy, pojawiającym się owłosieniem. Młodzież została uświadomiona, jak dbać o różne części ciała, jakich środków higienicznych używać, aby nie mieć nieprzyjemności ani kompleksów. Gimnazjaliści znają zasady higieny osobistej, wiedzą, jak przestrzegać zdrowego stylu życia, rozumieją, jak ważny dla zdrowia jest właściwy dobór odzieży i obuwia, potrafią podać choroby, odzwierzęce, pasożytnicze).
       
    • Profilaktyka raka piersi była tematem spotkania edukacyjnego, mającego na celu podniesienie świadomości i wiedzy na temat raka piersi, a prowadzonego przez przedstawicielki Radomszczańskiego Klubu Amazonek. Dziewczęta dowiedziały się, że rak piersi to bardzo groźna choroba, która w zaawansowanym stadium rozwoju jest niestety nieuleczalna. Wolontariuszki podkreślały fakt, iż szanse na wyleczenie nowotworu są wyraźnie większe, jeśli rak jest wykryty wcześnie, a guzek ma mniej niż 3 cm średnicy. Panie „Amazonki” uświadomiły uczennicom, iż profilaktyka raka piersi jest niezwykle ważna, a wcześnie wykryty nowotwór piersi może być całkowicie wyleczalny. Takie spotkanie odbyło się też dla kobiet. Wolontariuszki informowały co zrobić, gdy w czasie samobadania zauważymy u siebie guzek lub zgrubienie w piersi. Panie podkreślały, że każda kobieta powinna regularnie badać piersi, by możliwie wcześnie wykryć wszelkie nieprawidłowości w obrębie gruczołu piersiowego. Każda z uczestniczek spotkania miała  możliwość nie tylko dowiedzieć się, jak przeciwdziałać rakowi piersi, ale także uczestniczyć w ćwiczeniach, podczas których „Amazonki” udzielały instrukcji badania piersi na fantomie. Panie z Klubu Amazonki zachęcały dziewczęta oraz kobiety do comiesięcznego badania swoich piersi. Warsztaty przebiegały w miłej i bardzo ciepłej atmosferze. Wszyscy z dużym zainteresowaniem i zaangażowaniem uczestniczyli w tych warsztatach. 
       
    • Dla chłopców, a po lekcjach także dla rodziców i nauczycieli, zorganizowane zostały warsztaty  z zasad udzielania pomocy przedmedycznej. Zajęcia te prowadzili ratownicy medyczni pogotowia ratunkowego. Udzielali instruktażu, jak prawidłowo udzielić pierwszej pomocy w najczęstszych przypadkach zagrożenia życia. Wykład poparty był pokazem, a każda omawiana sytuacja i technika pierwszej pomocy była prezentowana z użyciem sprzętu medycznego. Zajęcia miały charakter warsztatowy, więc każdy mógł przetestować swoją wiedzę i umiejętności pod czujnym okiem fachowców. Zajęcia uświadomiły jak ważne jest ludzkie życie i nauczyły, jak pomóc człowiekowi, który potrzebuje pomocy medycznej.
      Podczas zajęć chłopcy i dorośli nauczyli się:
      • jak zadbać o swoje bezpieczeństwo
      • jak rozpoznać człowieka w stanie zagrożenia zdrowia lub życia
      • jak skutecznie wezwać pomoc
      • jak sprawdzić, czy poszkodowany oddycha
      • jak postąpić z poszkodowanym, który nie oddycha
      • jak ułożyć poszkodowanego w pozycji bezpiecznej
      • jak poradzić sobie z prostymi przypadkami urazowymi

    Dzięki warsztatom uczestnicy wiedzą jak reagować w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia, poznali techniki udzielania pierwszej pomocy i dzięki temu w sytuacjach zagrożenia życia będą mogli przezwyciężyć strach i prawidło się zachować.

     

    • W ostatni dzień Tygodnia Zdrowia, tuż przed egzaminem gimnazjalnym uczniowie klasy III uczestniczyli w warsztatach relaksacyjnych, prowadzonych przez psychologa – p. Mariusza Kozioł. Psycholog zapoznał młodzież z technikami relaksacji oraz skutecznymi sposobami na jej przeprowadzenie, aby wyciszyć swoje ciało i umysł przed czekającym ich dużym wysiłkiem psychicznym, jakim jest egzamin.

     

     

    • Przedstawienia profilaktyczne
    • Dla przedszkolaków z Gidel i Pławna oraz uczniów klas I-III PSP w Gidlach i Ciężkowicach gimnazjaliści przygotowali „Bajkę o zdrowiu”. Przedstawienie to spotkało się z dużym zainteresowaniem ze strony najmłodszych kolegów. Dzięki tej bajce najmłodsi będą mieli świadomość, jak prawidłowo się odżywiać oraz jak ważne jest znaczenie aktywności fizycznej dla zdrowia. Poprzez zabawę osiągnęliśmy założony cel – uświadomienie konieczności dbania od najmłodszych lat o swoje zdrowie.

     

    • Podczas godziny wychowawczej, uczniowie realizujący projekt edukacyjny pod kierunkiem pani pedagog, zaprezentowali efekty swojej pracy. Tematem projektu była profilaktyka zdrowia psychicznego. Uczniowie pokazaliswoim kolegom związek między fizycznym i psychicznym funkcjonowaniem człowieka, który jest warunkiem homeostazy organizmu. Realizatorzy projektu pokazali sposoby, które pomogą w zapewnieniu równowagi wewnętrznej. W efekcie nasi uczniowie nabyli umiejętność radzenia sobie w sytuacjach trudnych i stresujących.
       
    • Uczniowie klas I uczestniczyli w warsztatach z zakresu kontaktu interpersonalnego. Mieli okazję porozmawiać ze sobą na temat miłości, szczerości, stresu, samorealizacji, szczęścia, sprzeczek. Było to dla nich dość trudne zadanie, ponieważ na co dzień nie rozmawiają ze sobą na takie tematy. Efektem tych warsztatów było nabycie kompetencji komunikacji werbalnej.
       
    • Pani pedagog zainicjowała przeprowadzenie gry terenowej, podczas której szukano odpowiedzi na następujące pytania;.
    • Co to jest profilaktyka?
    • Jak uzależnienia wpływają na zdrowie psychiczne, w czym utrudniają życie?
    • Co to jest stres?
    • Czy sport pomaga w zachowaniu zdrowia psychicznego?

    Uczniowie udali się również do instytucji gminnych, by dowiedzieć się jakie są ich zadania w ramach poprawy zdrowia psychicznego swoich klientów. W efekcie młodzież wie, gdzie szukać pomocy w chwilach kryzysu.

    • Konkursy
    • Do najważniejszych i najciekawszych konkursów należał - „ABC - PIERWSZEJ POMOCY”. Celem konkursu było wyłonienie drużyny, która najlepiej przyswoiła sobie zagadnienia z zakresu pomocy przedmedycznej. W tym roku do konkursu zaprosiliśmy gimnazjalistów z Żytna i Pławna. Młodzież z Żytna jednak nie dopisała. Uczniowie sprawdzali swoje wiadomości w teście wiedzowym, a umiejętności podczas zadań praktycznych. Oceniani zostali przez pielęgniarkę szkolną panią Agatę Bilicz oraz kierownika PZOZ – p. Danutę Kałuzińską. Nagrodzeni zostali praktycznymi upominkami w postaci plecaka – apteczki
    • Wiadomości z zakresu zdrowia gimnazjaliści sprawdzali w Olimpiadzie Zdrowia – „Zdrowie bez tajemnic” Celem tego konkursu było zwiększenie świadomości dotyczącej wpływu żywienia i aktywności fizycznej na zdrowie młodzieży gimnazjalnej.
    • Umiejętności posługiwania się narzędziami TIK sprawdzał konkurs – „Postaw na zdrowie”. Głównym celem było wykorzystanie nowoczesnych nośników informacji w przekazywaniu wiedzy nt. zdrowego stylu życia. Przedmiotem konkursu było przygotowanie przez ucznia prezentacji multimedialnej, ulotki lub broszury adresowanej do rówieśników, wykonanej samodzielnie, na temat zdrowego stylu życia.
    • Kolejnym konkursem było napisanie wiersza promującego zdrowy styl życia.

     

    Zajęcia profilaktyczne przeprowadzone zostały podczas godzin wychowawczych, lekcji wychowania fizycznego, biologii, zajęć technicznych  oraz zajęć świetlicowych.

    Dzięki temu projektowi uczniowie posiadają stosowną wiedzę na temat zdrowego i bezpiecznego życia. Nabyli też umiejętność właściwego dbania o swe zdrowie.

    Program przyczynił się do podniesienia świadomości młodzieży w zakresie zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej.

    Uczniowie nabyli umiejętności dokonywania świadomego wyboru wartości, postaw i nawyków, które w przyszłości wpłyną na podejmowanie decyzji dotyczących zdrowia. Skutecznie potrafimy też udzielać pomocy przedmedycznej w najczęstszych przypadkach zagrożenia życia.

     

    Młodzież miała okazję wykazać się swoimi pomysłami, umiejętnościami, wiadomościami, talentami kulinarnymi, plastycznymi i sportowymi. Działania zintegrowały zespoły klasowe, nauczycieli i rodziców. Nie bez znaczenia jest też promocja szkoły w środowisku lokalnym.

     

     

  • Rocznica zbrodni katyńskiej

    Rocznica zbrodni katyńskiej

                 W dniu 08.04.2016 r. nasza młodzież wspólnie z uczniami ZSG w Pławnie upamiętniła 1.rocznicę posadzenia "Dębu pamięci" ku czci porucznika rezerwy WP Stanisława Zatońskiego zamordowanego wiosną 1940 r. przez NKWD w Katyniu. W skromnej uroczystości uczestniczyli przedstwiciele władz samorządowych oraz syn zamordowanego. Młodzież wyraziła chęć spotykania się co roku przy "Dębie pamięci", aby wspominać tamte tragiczne wydarzenia.

  • Konkurs na wiersz o miłości

             Dnia 21 marca w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Radomsku odbyło się roztrzygnięcie XVI konkursu literackiego na wiersz miłosny ,,Snuć miłość…’’. Wzięło w nim udział 84 uczniów z różnych powiatów. Wśród uczestników znalazła się również młodzież z naszej szkoły. Wiersze na konkurs przesłały uczennice klasy III, a ich opiekunem była pani mgr Marzanna Tarnowska:

    1. Adrianna Barska
    2. Julia Bartnik
    3. Katarzyna Gonera
    4. Martyna Grządziel
    5. Żaneta Sadkowska
    6. Magdalena Szewczyk

     

    Z naszej placówki jako jedyna została wyróżniona Katarzyna Gonera za wiersz pt. ,,Tęsknota’’.  Jednak wszystkie prace naszych uczennic były równie piękne i oryginalne. Za udział w konkursie wszyscy otrzymali dyplomy.

    Po części oficjalnej zostaliśmy zaproszeni na krótkie przedstawienie w którym zaprezentowane były wyróżnione wiersze m.in. wiersz Katarzyny.

    Tęsknota

     

    Myślę o Tobie

    Rano,

    Gdy witam nowy dzień,

     

    Myślę o Tobie

    W łóżku

    Z kubkiem gorącej kawy,

     

    Myślę o Tobie

    Spacerując

    W zimowy, ciepły dzień,

     

    Myślę o Tobie

    Gdy mi smutno

    Samotność przygnębia mnie

     

    Myślę o Tobie

    Gdy siedzę w fotelu

    I czekam

    Na lepszy koniec dnia

     

    Myślę o Tobie cały dzień

    A w nocy

    Nie,

    Bo w nocy

    O tobie śnię.

     

     

    Poniżej przedstawiamy wiersze pozostałych uczestników.

     

    Zagadka

     

    Ona-tak lekka, piękna, przelotna

    Tak delikatna, nigdy samotna

    Dodaje sens najmarniejszemu życiu

    I znajdujesz nagle sens w swoim byciu

    Wszystkie kwiaty pachną słodko

    A Ty jak w niebie, czujesz się bosko!

    Bukiety róż, pocałunków moc

    Ona rozświetli najczarniejszą noc

    Prawdziwa przetrwa wszystko

    Tutaj wystarczy tylko być blisko

    Musi być ona i musi być on

    I trochę szczerych chęci z obu stron

    Możesz powiedzieć, że to błahostka

    Zgubna, przelotna i mała miłostka

    Bywa też wielka i nieskończona

    Włada Twym sercem jak rozwścieczona

    Warto dla niej zaryzykować

    Bo warto kochać, warto próbować

    To ona-miłość, pokaże ci szczęście

    A w twoim sercu już smutku nie będzie!

    Żaneta Sadkowska

     

     

    ,,Portret pewnej miłości”

    Kazano mi narysować szczęście:

    Narysowałam niebo błękitne

    Błękitne

    Niczym twe oczy

    Narysowałam słońce złociste

    Złociste

    Niczym twe włosy

    Narysowałam drzewa, a na nich liście jesienne

    Czerwone

    Niczym twe usta

    Narysowałam świat

    Czemu świat?

    Bo jesteś mym światem

    Czemu Ty skoro tak mnie ranisz?

    Bo Cię kocham

    A miłość jest śmiercią

    Śmiercią

    A ja?

    Jestem gotowa umierać chociażby jutro

    Byle bym umierając mogła trzymać twą dłoń

    Martyna Grządziel

     

    Sen o miłości

    Nie ma cię przy mnie,

    a ja ciągle śnię o tobie.

    Twój słodki uśmiech

    zabija cały mój smutek .

    A twe oczy niebieskie

    Jak błękitny ocean

    potrafią wybaczać.

    To nie dziwne, że cię kocham.

    Sprawiasz, że jestem wesoła.

    Chcę trzymać cię za rękę,

    śnić z tobą na jawie.

    Czas by żyć.

    Czas by kochać.

    Dałeś mi nowe życie.

    Nie zapomnę momentu,

    w którym cię ujrzałam.

    Czas ucieka.

    A my nadal śnimy.

    Może jeszcze się spotkamy.

    Przecież to dopiero początek.

    Julia Bartnik

  • Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej - eliminacje gminne

    Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej - eliminacje gminne

            W dniu 15.03.2016 r. odbyły się eliminacje gminne „Ogólnopolskiego  Turnieju Wiedzy Pożarniczej” pod hasłem „Młodzi zapobiegają pożarom”.

    Konkurs ten przeprowadzony został w Urzędzie Gminy Gidle. W turnieju brali udział przedstawiciele szkół podstawowych i szkół gimnazjalnych.

    Naszą szkołę reprezentowali uczniowie: klasa Ib – Malwina Bus, klasa III- Norbert Kuźma.

    Konkurs składał się z dwóch etapów. Pierwszym elementem był test pisemny, w którym należało wskazać prawidłową odpowiedź wybierając a, b lub c. Druga część konkursu to odpowiedź ustna. Pytania do przeprowadzenia eliminacji przygotowywała Komenda Powiatowa PSP w Radomsku, dotyczyły one organizacji ochrony przeciwpożarowej, przyczyn i okoliczności powstawania pożarów
    i prowadzenia akcji ratowniczych oraz udzielenia pierwszej pomocy.

     

    W wyniku rywalizacji nasi uczniowie zajęli następujące miejsca:

    II miejsce – Malwina Bus

    III miejsce  - Norbert Kuźma

    Uczestnicy turnieju otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody w postaci statuetek.

    Konkurs sprawia, że uczestnicy wiedzą coraz więcej na temat techniki pożarniczej, organizacji ochrony przeciwpożarowej oraz historii i tradycji ruchu strażackiego.

    Opiekunem uczniów była pani A. Karczewska.

  • Święto matematyki

    Święto matematyki

                17 marca odbyło się w naszej szkole Wielkie Święto liczby pi. Dzień ten był podsumowaniem akcji „Marzec miesiącem matematyki”. Prowadzące Aneta Tarnowska oraz Ewa Barańska uświadomiły uczniom, dlaczego akurat marzec został wybrany na promowanie matematyki w naszej szkole. Przybliżyły dwa międzynarodowe święta matematyczne tj. Międzynarodowy Dzień Matematyki obchodzony 12 marca oraz Międzynarodowe Święto liczby pi obchodzone 14 marca. Uczennice przypomniały również, że 14 marca jest rocznicą urodzin Alberta Einsteina - wspaniałego, wybitnego, niepowtarzalnego uczonego, laureata Nagrody Nobla, twórcy teorii względności. Podczas tej uroczystości odbyły się dwa konkursy związane z liczbą p oraz ogłoszone zostały wyniki i wręczone nagrody za udział w marcowych matematycznych konkursach.

              Jako pierwszy odbył się konkurs na znajomość najdłuższego rozwinięcia liczby pi. Wzięło w nim udział 17 uczniów z naszej szkoły. Pierwsze miejsce zajął Adrian Bartnik z klasy III, który wymienił 207 miejsc po przecinku – jest to rekord szkoły. Miejsce drugie zajęła Katarzyna Jafra klasa IIb, która wymieniła 157 miejsc po przecinku. Trzecie miejsce należy do Dawida Góry klasa IIb, któremu udało się wyrecytować 116 miejsc po przecinku. Na czwartym miejscu znalazła się Ewa Barańska klasa IIb z wynikiem 90 miejsc po przecinku. Pozostałym uczestnikom nie udało się przekroczyć 40 cyfr rozwinięcia.

             Drugi konkurs, który odbył się tego dnia, to międzyklasowy konkurs „pi - wyrazy”, w trakcie którego reprezentanci klas mieli
    w ciągu 2 min. wypisać jak najwięcej wyrazów zaczynających się od liter „pi”. Wyniki tego konkursu przedstawiają się następująco:

    I miejsce – klasa IIb w składzie Ewa Barańska, Kacper Górecki

    II miejsce – klasa III w składzie Anna Pietras, Ewelina Pietras

    III miejsce – klasa Ia w składzie Sylwia Kubik, Zuzanna Kowalska

    IV miejsce – klasa Ib w składzie Radosław Załóg, Izabela Romańczyk

    V miejsce – klasa IIa w składzie Eryk Kluziński, Sebastian Ociepa.

             

             Pani Dyrektor ogłosiła wyniki matematycznych konkursów, które odbyły się w marcu. Były to:

    • Dyktando matematyczne, które odbyło się 7 marca. Wzięło w nim udział 18 uczniów naszej szkoły.

    I miejsce – zajęli Anna Pietras klasa III,

                                Martyna Sambor klasa Ia,

                               Jan Kubasiak klasa Ia, (którzy napisali bezbłędnie) 

    II miejsce – zajęli Patrycja Przybylska klasa Ia

                                 Maria Markiewicz klasa IIa (po jednym błędzie w dyktandzie)

    III miejsce – zajęli Julia Małolepsza klasa Ia

                                Dawid Góra klasa IIb (po 2 błędy w dyktandzie).

     

    •  Turniej Matematyczny, który odbył się 10 marca. Wzięły w nim udział 4 drużyny mieszane składające się z uczniów z każdej klasy. Turniej został zorganizowany przy współpracy z portalem e-math.pl, a objęty był patronatem MEN oraz Stowarzyszenie Doskonalenia i Rozwoju 4improve.

    I miejsce – zajęła Drużyna nr 1, w skład której wchodzili:

                        Marek Mikicki kl. Ia

                        Łukasz Sztuka kl. Ib

                       Paulina Mikicka kl. IIa

                       Natalia Truchta kl. IIb

                       Adrian Bartnik kl. III

    II miejsce – zajęła Drużyna nr 3, w skład której wchodzili:

                        Jan Kubasiak kl. Ia

                        Izabela Romańczyk kl. Ib

                       Maria Markiewicz kl. IIa

                       Aneta Tarnowska kl. IIb

                       Sebastian Gonera kl. III

    III miejsce – zajęła Drużyna nr 2, w skład której wchodzili:

                        Damian Załóg kl. Ia

                        Malwina Bus kl. Ib

                       Joanna Ślęzak kl. IIa

                       Dawid Góra kl. IIb

                       Mateusz Karaś kl. III

    IV miejsce – zajęła Drużyna nr 4, w skład której wchodzili:

                      Patrycja Przybylska kl. Ia

                      Marita Woldan kl. Ib

                      Klaudia Witkowska kl. IIa

                      Ewa Barańska kl. IIb

                      Adam Baryła kl. III

     

    • Konkurs międzyklasowy „Przestrzenna panna pi”

    I miejsce – klasa Ia oraz Ib

    II miejsce – klasa IIb

    III miejsce – klasa IIa

     

                 Akcja „Marzec miesiącem matematyki” została zorganizowana po to, aby dać uczniom trochę odmiany w nauce matematyki. Udział w grach i zabawach matematycznych miał na celu pokazać inną stronę tej nauki. Matematyka może być przyjemna i dawać radość.

                 Organizacją akcji „Marzec miesiącem matematyki” oraz wszystkich konkursów była pani Agnieszka Fijołek – Medlarska.

     

  • Szkolny etap konkursu Bezpieczeństwo Ruchu Drogowego

            W dniu 9 marca odbył się indywidualny konkurs z zakresu Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Polegał on na rozwiązaniu testu dotyczącego znajomości przepisów ruchu drogowego. Test składał się z 25 pytań jednokrotnego wyboru. Konkurs ten miał na celu motywować  uczniów PG Gidle do poprawy wiedzy nt. bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz wyłonienie najlepszej trójki uczniów, którzy będą reprezentować nasze gimnazjum w etapie gminnym w/w konkursu. Wzięło w nim udział 14 uczniów.

    Miejsce I przypadło Erykowi Kluzińskiemu z klasy IIa

    Miejsce II i III ex aequo  przypadło Hubertowi Balcarczykowi i Izie Romańczyk

    Wyżej wymienieni uczniowie będą reprezentowali PG Gidle w konkursie gminnym BRD.

  • Konkurs geograficzny ”Przez morza i oceany”

             W dniu 4 marca 2016 odbył się indywidualny konkurs geograficzny „Poprzez morza i oceany” zorganizowany przez p. Adama Gajzlera. Składał się on z 9 zadań w których można było zdobyć  40 punktów.  Konkurs ten na celu miał motywować  uczniów PG Gidle do pracy z mapą fizyczną świata należało się wykazać znajomością  położenia mórz, zatok, półwyspów i cieśnin na świecie. Wzięło w nim udział 13 uczniów z klas I - III. Pierwsze miejsce z kompletem punktów zajęła Pietras Anna z klasy III, II miejsce przypadło Sebastianowi  Gonerze z kl. III. Miejsce trzecie zdobyła Joanna Ślęzak z kl. IIa.

    Wyżej wymienieni uczniowie otrzymali dyplomy oraz  oceny odpowiedniej wagi z geografii.

  • Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w Cyberprzestrzeni

    Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w Cyberprzestrzeni

             W czwartek 10 marca 2016 r. młodzież naszej szkoły wzięła udział w spotkaniu profilaktycznym dotyczącym bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w cyberprzestrzeni. Spotkanie poprowadzili prof. dr hab. Józef Bednarek oraz dr Anna Andrzejewska, eksperci w zakresie zagrożeń cyberprzestrzeni. Pani doktor opowiedziała o nowych niepokojących zachowaniach młodych osób. Odwoływała się do przekładów, także z własnych doświadczeń.

Publiczne Gimnazjum im. Ojca Św. Jana Pawła II w Gidlach

2016 r.