Prawo szkolne

Regulamin świetlicy

Regulamin świetlicy w Publicznym Gimnazjum im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Gidlach.

1. Świetlica szkolna obejmuje swoją dzielnością opiekuńczą i wychowawczą wszystkich uczniów dojeżdżających do Publicznego Gimnazjum im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Gidlach.

2. Godziny pracy świetlicy uzależnione są od potrzeb edukacyjno-wychowawczo - opiekuńczych uczniów i ustalane na początku każdego roku szkolnego przez nauczyciela świetlicy przy konsultacji z dyrektorem szkoły.

3. Celem działalności świetlicy jest zapewnienie młodzieży szkolnej zorganizowanej opieki wychowawczej, pomocy w nauce oraz odpowiednich warunków do nauki własnej i do rekreacji.

4. Ze świetlicy korzystać mogą wszyscy uczniowie gimnazjum według ustalonych godzin pracy w świetlicy.

5. Wszyscy uczniowie, którzy nie uczestniczą w zajęciach dydaktycznych są zobowiązani przebywać w tym czasie w świetlicy gimnazjalnej.

6. Nauczyciel świetlicy szkolnej zapewnia także opiekę doraźną uczniom podczas nieobecności nauczyciela przedmiotu.

7. Zaraz po skończonych lekcjach – uczniowie dojeżdżający schodzą do sali nr 10. Tam odbywa się popołudniowe sprawdzanie obecności i różnego rodzaju zajęcia tematyczne.

8. W świetlicy uczniowie zgłaszają opiekunowi świetlicy (zaraz po lekcjach):

•  na jakie zajęcia pozalekcyjne (i o której godzinie) idą w danym dniu (fakultety z wf, koła zainteresowań, zajęcia wyrównawcze i inne realizowane w ramach godzin kartowych),
  •  chęć skorzystania z Internetu i księgozbioru w bibliotece szkolnej,
  •  jakikolwiek inny powód opuszczenia świetlicy.

9. Obowiązuje zakaz opuszczania przez uczniów terenu szkoły aż do momentu odjazdu autobusów! Tylko w wyjątkowych sytuacjach (np. ważna sprawa rodzinna, wizyta u lekarza) – uczniowie mogą być zwolnieni z zajęć świetlicowych na pisemną prośbę rodziców, w której rodzice zadeklarują, iż biorą na siebie odpowiedzialność za bezpieczeństwo swojego dziecka w tym czasie.

10. Pisemne oświadczenie od rodziców konieczne jest również w sytuacji, gdy uczeń nie wraca do domu autobusem (zostaje w Gidlach z powodu uczęszczania na popołudniowe zajęcia pozalekcyjne lub zostaje z innych, ważnych powodów). Odpowiedzialność za bezpieczne dotarcie ucznia do domu przejmują w tej sytuacji rodzice (lub jego prawni opiekunowie). Zwolnienie ucznia z zajęć świetlicowych może także odbywać się poprzez osobiste odebranie dziecka przez rodzica (lub prawnego opiekuna) ze świetlicy szkolnej.

11. Ze względu na bezpieczeństwo uczniów dojeżdżających miejscem oczekiwania na autobus jest świetlica szkolna lub teren boiska szkoły (dziedziniec szkolny przy wejściu głównym do szkoły) – ale tylko pod opieką nauczyciela!

12. Uczeń przebywający w świetlicy jest zobowiązany:

•  wypełniać  polecenia i prośby nauczyciela,
  •  dostosować pracę własną do tematyki odbywających się zajęć,
  •  przebywać w świetlicy do czasu zakończenia organizowanych zajęć,
  • do kulturalnego zachowania się,
  •  stwarzać warunki i tworzyć atmosferę dobrego koleżeństwa,
  •  dbać o czystość i estetykę pomieszczenia oraz pomagać w jej utrzymaniu,
  •  szanować powierzony sprzęt i materiały wyposażenia świetlicy,
  • przestrzegać zasad bezpieczeństwa wzglądem siebie i innych.

13. Uczeń przebywający w świetlicy ma prawo do:

a) samodzielnego odrabiania zadań domowych oraz korzystania z pomocy kolegów i nauczycieli,

b) wykorzystywania, za zgodą nauczycieli - wychowawcy i opiekunów, pomocy dydaktyczno - wychowawczych oraz sprzętu znajdującego się w świetlicy,

c) zgłaszania własnych propozycji do tematyki organizowanych zajęć.

14. Uczniowie, którzy nie przestrzegają regulaminu świetlicy będą ponosić konsekwencje takich zachowań w formie kar przewidzianych w prawie szkolnym ( Regulamin ustalania Oceny Zachowania, Program Wychowawczy Szkoły, Statut Szkoły)