Rok 1999

Wskutek reformy oświaty, w Gidlach powstaje nowa szkoła – Publiczne Gimnazjum. Jej dyrektorem zostaje pani mgr Ewa Mariankowska. Kadra pedagogiczna liczy 16 osób. Do nowej szkoły uczęszczają uczniowie z Gidel oraz okolicznych wiosek: Ciężkowic, Wojnowic, Borowy, Górki, Rudy, Niesulowa, Kotfina. Pierwsi gimnazjaliści to 88 osób z rocznika 1986. Gimnazjum mieści się w budynku Publicznej Szkoły Podstawowej przy ulicy Szkolnej 7.

Czerwiec 2002

Mury naszej szkoły opuszcza pierwszy rocznik absolwentów, łącznie 88 osób. Przez 3 lata działalności Gimnazjum, zwiększyła się liczba uczniów i oddziałów. Nastąpiły zmiany w kadrze nauczycielskiej. Cieszyliśmy się z pierwszych sukcesów. Tworzyliśmy własne tradycje, m.in.  stroje galowe – peleryny i birety, kronika, ślubowanie klas pierwszych, komers klas trzecich, stałe imprezy i uroczystości szkolne.

22 września 2006 roku

Nadanie szkole imienia "Ojca Świętego Jana Pawła II". Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą w kościele parafialnym pod wezwaniem Matki Boskiej Bolesnej w Gidlach, której przewodniczył Metropolita Częstochowski Arcybiskup Stanisław Nowak. Po Mszy Świętej uczniowie w ciszy i skupieniu przemaszerowali ulicami do szkoły. Na boisku został odśpiewany hymn państwowy oraz odczytany przez Wójta Gminy Gidle akt nadania szkole imienia. Następnie została odsłonięta i poświęcona przez arcybiskupa pamiątkowa tablica na budynku szkoły oraz przekazany na ręce pani dyrektor Ewy Mariankowskiej sztandar. Dalej wszyscy zgromadzeni udali się na salę gimnastyczną, gdzie odśpiewano hymn szkoły "Patronie Nasz", po którym odbyło się ślubowanie przedstawicieli klasowych. Uczniowie ślubowali wierność Bogu, państwu polskiemu i solidnej nauce. Po części oficjalnej uczniowie zaprezentowali część artystyczną oraz prezentację multimedialną dotyczącą życia Naszego Patrona. Całość ceremonii zakończyło przemówienie Pani Dyrektor, po czym goście złożyli pamiątkowe wpisy w kronice szkolnej i odwiedzili kącik Patrona. Od tego pamiętnego dnia Nasze Gimnazjum nosi imię "Ojca Świętego Jana Pawła II".

19 lutego 2007 roku

Do naszego gimnazjum przybył z wizytą ks. arcybiskup Stanisław Nowak. Około godziny dziewiątej Pani Dyrektor wraz z uczniami przywitała gościa przed budynkiem szkoły. Najpierw arcybiskup spotkał się z uczniami Publicznej Szkoły Podstawowej, a dopiero później zawitał do naszego gimnazjum.
Na sali gimnastycznej arcybiskup opowiadał o Naszym Patronie, przypomniał słowa Jana Pawła II kierowane do młodzieży, wspominał o wyjątkowości Gidel i zachęcał do pogłębiania naszej wiary przez czynną modlitwę. Następnie wszyscy udali się do Kącika Patrona Szkoły, gdzie ks. arcybiskup Stanisław Nowak poświęcił pamiątkową tablicę dotyczącą Jana Pawła II. Po tej wzniosłej chwili uczniowie z radością odśpiewali hymn szkolny: "Patronie Nasz". Następnie arcybiskup odbył krótkie spotkanie z nauczycielami naszego gimnazjum. Ta ważna i wszystkim nam bardzo potrzebna wizyta na długi czas zagości w naszej pamięci.