Najlepszy Gimnazjalista

REGULAMIN KONKURSU NAJLEPSZY GIMNAZJALISTA

CELE KONKURSU:

1. Wyłonienie najzdolniejszego i najaktywniejszego ucznia szkoły.
  2. Promocja ucznia zdolnego w środowisku.
  3. Motywowanie uczniów do osiągania jak najlepszych wyników w nauce, zachowaniu, sporcie i działaniach na rzecz szkoły.
  4. Rozwijanie zainteresowań uczniów oraz zachęcanie do brania udziału w organizowanych na różnych szczeblach konkursach przedmiotowych, konkursach artystycznych i zawodach sportowych.
  5. Kształtowanie poczucia własnej wartości.
  6. Kształcenie zasad zdrowej rywalizacji.

Konkurs adresowany jest do wszystkich uczniów Publicznego Gimnazjum w Gidlach. Organizatorem konkursu jest Rada Rodziców przy PG w Gidlach pod patronatem Dyrektora i Rady Pedagogicznej.

REGULAMIN KONKURSU:

1. Do konkursu mogą być zakwalifikowani uczniowie, którzy spełniają wszystkie następujące kryteria:
    1. osiągnęli średnią ocen min. 4,75 ze wszystkich średnich ocen z przedmiotów objętych obowiązkowym programem nauczania;
    2. na koniec roku szkolnego otrzymali bardzo dobrą lub wzorową ocenę zachowania;
    3. posiadają indywidualne osiągnięcia w konkursach przedmiotowych, konkursach artystycznych i zawodach sportowych organizowanych na szczeblu ogólnopolskim, wojewódzkim, powiatowym, rejonowym lub szkolnym;
    4. po pierwszym półroczu uzyskali pozytywną opinię wychowawcy klasy i samorządu klasowego;
    5. wykazali się różnymi działaniami na rzecz szkoły i środowiska.
  2. Wychowawcy poszczególnych klas gimnazjum do dnia 10 czerwca każdego roku będą przekazywać Radzie Rodziców informację o uczniach wytypowanych do wzięcia udziału w konkursie.
  3. Informacja powinna zawierać:
    1. Imię i nazwisko „nominowanego” ucznia oraz klasę, do której uczęszcza;
    2. Osiągnięte przez niego średnie ocen na koniec roku szkolnego z przedmiotów objętych obowiązkowym programem nauczania, liczone w ułamkach dziesiętnych z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku;
    3. Otrzymaną ocenę zachowania na koniec roku szkolnego;
    4. Zestawienie indywidualnych osiągnięć ucznia w konkursach przedmiotowych, konkursach artystycznych i zawodach sportowych w trakcie nauki w gimnazjum, zgodnie z wymogami określonymi w załączniku nr 1 do regulaminu;
    5. Podpis wychowawcy i przewodniczącego samorządu klasowego.
  4. Do konkursu może być „nominowana” więcej niż jedna osoba z danej klasy, o ile większa ilość uczniów spełnia wszystkie kryteria określone w punkcie 1.
  5. Prezydium Rady Rodziców będzie podejmować decyzję o przyznaniu nagrody.
  6. Lista „nominowanych” uczniów będzie podawana do publicznej wiadomości poprzez wywieszenie jej na tablicy ogłoszeń.
  7. Zwycięzcami konkursu zostaną uczniowie, którzy zdobędą największą ilość punktów.
  8. Prezydium Rady Rodziców, w zależności od posiadanych środków budżetowych, może podjąć uchwałę o przyznaniu nagrody większej liczbie uczniów.
  9. Uczniowie, który zdobędzie tytuł „Najlepszy Gimnazjalista”, przysługuje prawo wyboru nagrody, w związku z tym, iż ma być ona formą spełnienia jego marzeń i indywidualnego uhonorowania za osiągnięcie ponadprzeciętnych wyników w nauce, zachowaniu, sporcie i działaniach na rzecz szkoły i środowiska.
  10. Decyzję o nadaniu tytułu „Najlepszy Gimnazjalista” i przyznaniu nagrody dla zwycięzcy, podejmuje Prezydium Rady Rodziców w formie uchwały oraz Dyrektor Szkoły, w terminie do 3 dni po klasyfikacyjnej Radzie Pedagogicznej za zakończenie roku szkolnego.
  11. Tytuł „Najlepszy Gimnazjalista” przyznaje się uczniowi, który osiągną najwyższą ilość punktów, przyznawanych z następujących kategorii, według niżej podanych zasad, przy czym każde zajęcie I – III miejsca lub każdy udział w konkursie przedmiotowym, konkursie artystycznym lub zawodach sportowych, organizowanych na danym szczeblu przez różne instytucje, jest odrębnie punktowane:

Lp.

Ilość punktów

1.

Średnia ocen końcowo rocznych

Średnia 5,6 – 6,0 – 10 punktów
średnia 5,1 – 5,5 – 8 punktów
średnia 4,75 – 5,0 – 6 punktów

2.

zachowanie

Wzorowe – 10 punktów
bardzo dobre – 8 punktów

3.

Zajęcie I-III miejsca w konkursie przedmiotowym

ogólnopolskim – 12 punktów
wojewódzkim – 10 punktów
powiatowym – 8 punktów
rejonowym – 6 punktów
szkolnym – 4 punkty

4.

Udział w konkursie przedmiotowym niezakończony zajęciem czołowej lokaty

ogólnopolskim – 6 punktów
wojewódzkim – 5 punktów
powiatowym – 4 punktów
rejonowym – 3 punktów

5.

Zajęcie I-III miejsca w konkursie artystycznym

ogólnopolskim – 10 punktów
wojewódzkim – 8 punktów
powiatowym – 6 punktów
rejonowym – 4 punktów
szkolnym – 2 punkty

6.

Zajęcie I-III miejsca podczas zawodów sportowych w konkurencji indywidualnej lub drużynowej

ogólnopolskim – 10 punktów
wojewódzkim – 8 punktów
powiatowym – 6 punktów
rejonowym – 4 punktów
szkolnym – 2 punkty

7.

Zajęcie IV-VI miejsca podczas zawodów sportowych w konkurencji indywidualnej lub drużynowej

ogólnopolskim – 5 punktów
wojewódzkim – 4 punktów
powiatowym – 3 punktów
rejonowym – 2 punktów
szkolnym – 1 punkty

8.

Działania na rzecz szkoły i środowiska

Praca w samorządzie klasowym – 2 punkty
praca w Samorządzie Uczniowskim – 3 punkty
wolontariat:
1 rok pracy – 1 punkt
2 lata pracy – 2 punkty
3 lata pracy – 3 punkty
1 punkt dodatkowo za pracę w różnych sekcjach wolontariatu
inna działalność – od 1 do 3 punktów

1. W kolejnych latach organizowania konkursu Rada Rodziców może w formie uchwały podjąć decyzję o zwiększeniu wartości przyznawanej nagrody.
  2. Regulamin wchodzi w życie z dniem podjęcie uchwały przez zebranie Rady Rodziców i zatwierdzenia do przez Dyrektora Szkoły.